Verbotipo 5

La baza formo, la unua infinitivo, finiĝas per -ita aŭ -itä.

  • häiritä : distri, malreguligi
  • tarvita : bezoni
  • valita : elekti, selekti
  • …

Por fleksi la verbon:

  1. Forigu -ta aŭ -tä, markilon de la infinitivo, por atingi la verboradikon:
    häiritä → häiri : distri → distr.
  2. Almetu –tse: häiri + –tse → häiritse.
  3. Por jesa formo almetu la personan finaĵon al la radiko:
    häiritse+ –n → häiritsen : distr + -as → mi distras.
  4. Por nea formo uzu la nean verbon kaj la radikon:
    en + häiritse → en häiritse : ne + distr → mi ne distras
personojesa formo¹nea formo¹en E-o
minähäiritsenen häiritsemi distras; mi ne distras
sinähäiritsetet häiritseci distras; ci ne distras
hänhäiritseeei häiritseri distras; ri ne distras
mehäiritsemmeemme häiritseni distras; ni ne distras
tehäiritsetteette häiritsevi distras; vi ne distras
hehäiritseväteivät häiritseili distras; ili ne distras
minätarvitsenen tarvitsemi bezonas; mi ne bezonas
sinätarvitsetet tarvitseci bezonas; ci ne bezonas
häntarvitseeei tarvitseri bezonas; ri ne bezonas
metarvitsemmeemme tarvitseni bezonas; ni ne bezonas
tetarvitsetteette tarvitsevi bezonas; vi ne bezonas
hetarvitsevateivät tarvitseili bezonas; ili ne bezonas
minävalitsenen valitsemi elektas; mi ne elektas
sinävalitsetet valitseci elektas; ci ne elektas
hänvalitseeei valitseri elektas; ri ne elektas
mevalitsemmeemme valitseni elektas; ni ne elektas
tevalitsetteette valitsevi elektas; vi ne elektas
hevalitsevateivät valitseili elektas; ili ne elektas

¹: Memoru, ke oni povas forlasi personan pronomon en ĉiuj aliaj personoj sed la tria. Do, oni ofte diras nur häiritsen aŭ en häiritse sed ĉiam he eivät tarvitse.